Intenzivní praktický kurz Palpační anatomie v klinické praxi přináší ucelený přehled palpační identifikace klinicky důležitých anatomických struktur. Je určen pro lékaře a fyzioterapeuty, kteří chtějí zpřesnit svoji palpační diagnostiku a díky ní lépe cílit terapeutické intervence. Na kurzu jsou ve dvou dnech probrány všechny tělesné segmenty a velmi podrobně rozebrány jednotlivé palpačně identifikovatelné anatomické struktury muskuloskeletálního systému. Výuka palpace probíhá na účastnících kurzu, s využitím anatomických modelů a fotodokumentace kadaverů.
Záměry a vysvětlení obsahu kurzu
Palpace vždy patřila mezi základní pilíře klinického vyšetření v medicíně, protože nabízí velmi rychlý a levný diagnostický nástroj schopný okamžitě identifikovat řadu modalit lidského těla (mechanické vlastnosti a strukturu tkáně, teplotu, vlhkost) a jejich změny v čase. Staří praktici se byli schopni pomocí palpace velmi rychle na lidském těle orientovat a získávat cenné diagnostické informace. Dnes je palpace považována za příliš subjektivní. Místo snahy vytvořit její standardy a kladení důrazu na její precizní nácvik v pregraduální výuce, je v medicíně snaha palpaci zcela nahradit objektivizačními přístrojovými metodami, což vede mj. i k určitému odosobnění medicíny a zvyšování nákladů na zdravotní péči. Přesto v klinické praxi řady lékařských odborností je stále nutná schopnost lékaře orientovat se palpačně v topografii klíčových anatomických struktur. K tomu slouží dobrá znalost palpační anatomie např. v ortopedii, chirurgii, interním lékařství, anesteziologii, sonografii atd.
Pro rehabilitační lékaře, a zejména pak pro fyzioterapeuty, však palpace stále zůstává zcela klíčovým a nenahraditelným nástrojem funkční diagnostiky. Pomocí palpace může fyzioterapeut i průběžně vyhodnocovat odezvu na aplikovanou terapii, a to v reálném čase. Perfektní znalost palpační anatomie je naprosto nezbytná pro správnou aplikaci řady terapeutických metod, zejména pak pro techniky manuální medicíny. Je proto paradoxní, že výuka palpační anatomie jako předmětu v pregraduálním studiu fyzioterapie není dosud v ČR standardem na všech fakultách.
Na 2. lékařské fakultě UK se o zavedení Palpační anatomie jako volitelného předmětu pro studenty fyzioterapie od roku 2012 zasadila skupina fyzioterapeutů – Mgr. MgA. Filip Jevič, Mgr. et Mgr. Helena Voráčová, Mgr. Jan Tolar, Mgr. Adéla Quittková, Mgr. Kateřina Kodríková spolu s anatomem a ortopedem MUDr. Radovanem Hudákem, kteří předmět vyučují. Tento předmět bývá studenty označován jako jeden z nejpraktičtějších, jelikož spojuje pochopení anatomie lidského těla s aplikováním manuálních technik. Palpační tým z 2. LF UK spolu s dalšími spoluautory a s podporou REHAEDUCA nyní pracuje na vytvoření první české učebnice Palpační anatomie, která by měla navázat na revoluční učebnice Memorix Anatomie a Memorix Histologie, které pro svou jedinečnost sklízejí úspěch nejen v ČR, ale v jazykových mutacích i v mnoha zemích světa.
REHAEDUCA a „palpační tým“ se proto rozhodli nabídnout odborné veřejnosti z řad lékařů a fyzioterapeutů možnost rozšíření znalostí a praktických dovedností v palpační anatomii prostřednictvím intenzivního postgraduálního kurzu. Velmi zkušený a sehraný „palpační tým“ sestávající z kliniků – praktiků, ale i anatomů, Vám tak pomůže získat jistotu v palpační orientaci v důležitých anatomických strukturách všech částí lidského těla. Tato erudice Vám poté pomůže ke zpřesnění Vašich diagnostických závěrů, přesnějšímu zacílení terapeutických zásahů a usnadní Vám další studium řady terapeutických metod a konceptů.
Odborný kurz je určen pro fyzioterapeuty a lékaře vč. studentů těchto oborů od 2. semestru studia.
Obsah kurzu Palpační anatomie v klinické praxi
Úvod do palpační anatomie (15m)
Palpační identifikace klinicky důležitých struktur hlavy a krku (2h)
Palpační identifikace klinicky důležitých struktur ramene (1h 40m)
Palpační identifikace klinicky důležitých struktur horní končetiny (1h 40m)
Palpační identifikace klinicky důležitých struktur trupu (2h)
Palpační identifikace klinicky důležitých struktur pánve (1h 40m)
Palpační identifikace klinicky důležitých struktur kyčle a stehna (2h)
Palpační identifikace klinicky důležitých struktur kolene a bérce (2h)
Palpační identifikace klinicky důležitých struktur hlezna a nohy (1h 40m)
(pořadí odučených témat v průběhu jednotlivých dnů kurzu se může měnit podle organizačních potřeb účastníků a lektorů)