The Maitland® Concept of Manipulative Physiotherapy je jedním z nejpropracovanějších fyzioterapeutických přístupů v tzv. ortopedické manuální terapii. Využívá se v diagnostice a léčbě neuromuskuloskeletálních poruch a bolestivých stavů, zejména v oblasti kloubů, páteře a měkkých tkání. Tento komplexní diagnosticko-terapeutický koncept klade důraz na individualizovaný přístup k obtížím pacienta založený na strukturovaném klinickém myšlení. Integruje recentní výzkumné poznatky, propracované manuální techniky, ale i cílené a pečlivě dávkované cvičební programy a edukaci v rámci biopsychosociálního modelu. Maitland® Concept platí ve světě za jeden z nejcennějších přístupů, který má široké uplatnění ve fyzioterapeutické praxi.
The Maitland® Concept of Manipulative Physiotherapy
Vzdělávání v The Maitland® Concept of Manipulative Physiotherapy se skládá ze čtyř modulů a trvá celkem 11 týdnů v celkovém rozsahu 440 hodin. Jeho obsahem není pouhá výuka jednotlivých vyšetřovacích a terapeutických technik a cvičebních postupů, ale předání velmi cenného komplexního know-how. Naučíte se, jak strukturovaně pracovat s pacienty s neuromuskuloskeletálními poruchami a bolestivými stavy od promyšleného vedení odběru anamnézy, přes pečlivé diferenciálně diagnostické vyšetření, stanovení terapeutického plánu, provedení cíleného ošetření s průběžným objektivním retestováním až po edukační postupy v rámci biopsychosociálního modelu v souladu s recentní evidencí. Zásady Maitland® Concept se objevují v metodologii řady výzkumných studií zaměřených na mechanismy a efekty manuální terapie.
The International Maitland® Teachers’ Association [IMTA] se sídlem ve Švýcarsku je celosvětově garantem špičkové kvality vzdělávání v The Maitland® Concept. V řadě evropských zemí jsou kurzy IMTA předpokladem pro získání kvalifikace v ortopedické manuální terapii a prestižního titulu OMT podle směrnic IFOMT (IFOMT = International Federation of Orthopaedic Manipulative Therapists), který Vám otevře cestu k uplatnění i v zahraničí.
Odborný kurz je určen pro registrované fyzioterapeuty, lékaře.

Cesta k získání certifikace
Vzdělávací proces IMTA začíná absolvováním Level 1, který má 4 krát 5 dní, tedy celkem 20 výukových dní (celkem 160 hodin). Následují pokročilý Level 2a + Level 2b, každý s 10 dny výuky. Po úspěšném absolvování úrovně 2a a modulu certifikátu DVMT (www.DVMT.org) jsou fyzioterapeuti registrovaní v Německu již oprávněni vykazovat položku „Manuální terapie“. Obsahem 15 denního Level 3 je pokročilá léčba bolesti a klinické uvažování, psychosociální aspekty při vyšetření a léčbě. Vyučují se vysoce pokročilé přístupy léčby u složitějších klinických diagnóz.
Po dokončení celého curricula můžete podstoupit certifikační zkoušku a získat „IMTA Certificate of Competence in Advanced Neuromusculoskeletal Physiotherapy based on the Maitland® Concept“.
Bližší informace viz webové stránky IMTA: https://www.imta.ch/
Obsah Level 1
- Seznámení s Maitland® concept v rámci biopsychosociálního paradigmatu, procesů klinického uvažování a praxe založené na důkazech
- Analýza, interpretace a specifická léčba pohybových dysfunkcí se zvláštním zaměřením na periferní neurologické mechanismy
- Vyšetření a ošetření páteře a periferních kloubů, včetně ošetření nervových struktur
- Aplikace Maitland® concept při vyšetření pacientů s poruchami pohybového systému
- Plánování a provádění účinné léčby
Cena Level 1 a způsob úhrady
Kurz Maitland® Concept, Level 1 je nedělitelným celkem, který se skládá ze čtyř částí prezenční výuky (4 x 5 = 20 dní výuky). Není proto možné se účastnit pouze jedné části. Odesláním přihlášky se závazně přihlašujete na všechny 4 části prezenční výuky (week 1-4).
Pro odlehčení finančních nároků na účastníky kurzu však REHAEDUCA® nabízí rozdělení úhrad podle schématu uvedeného v tabulce níže. Při úhradě všech částí najednou poskytujeme slevu ve výši 2.000,- Kč (pro získání slevy napište v přihlášce do poznámky text „sleva za jednorázovou úhradu“).
úhrada | popis | trvání | cena vč. DPH 21% | splatnost |
1 | Maitland® Level 1, week 1 | 5 výukových dní = 40 hodin | 29.590,- Kč | do 14 dní po přihlášení |
2 | Maitland® Level 1, week 2 | 5 výukových dní = 40 hodin | 29.590,- Kč | 2 měsíce před začátkem druhého výukového týdne Level 1 (week 2) |
3 | Maitland® Level 1, week 3 | 5 výukových dní = 40 hodin | 29.590,- Kč | 2 měsíce před začátkem třetího výukového týdne Level 1 (week 3) |
4 | Maitland® Level 1, week 4 | 5 výukových dní = 40 hodin | 29.590,- Kč | 2 měsíce před začátkem čtvrtého výukového týdne Level 1 (week 4) |
Úhradu obou plateb za kurzovné je možné provést i v EUR. Cena celého Level 1 (4 x 5 dní výuky) je 4 x 1148 EUR vč. DPH
(uvedený ekvivalent ceny v EUR je orientační, cena se řídí aktuálním kurzem ČNB).