Účastník kurzu část A získá podrobné teoretické znalosti a praktické dovednosti v oblasti speciálních koordinačně-zátěžových cvičení a jejich terapeutického využití ve fyzioterapeutické praxi. Systém cvičení pokrývá celé spektrum využití od pacientů na lůžku (cvičení s odlehčením) přes běžný ambulantní provoz až po vysoce zátěžová cvičení využitelná např. pro rehabilitaci vrcholových sportovců. Principy koordinačně-zátěžových cvičení jsou plně kompatibilní s jinými metodikami a rozšiřují jejich možnosti. Absolvování části A je základní podmínkou pro možnost absolvování navazujících částí B a C tohoto kurzu.
Obsah kurzu A:
Pátek
První den je vysvětleno paradigma „Koordinačně-zátěžové funkční rezervy“, které je obecným principem využitelným v kinezioterapii. Je proto kompatibilní s nejčastěji užívanými formami kinezioterapie, rozšiřuje jejich možnosti a staví do jiného světla i obvyklé formy klinické diagnostiky. Probrány jsou základní neurofyziologické a kineziologické principy u koordinačně-zátěžových cvičení, principy řízené reakce a adaptace organismu na koordinačně-zátěžová cvičení a také pedagogicko-psychologické aspekty při pohybové reedukaci pomocí koordinačně-zátěžových cvičení. Zvláštní pozornost v první části věnujeme zásadám dýchání a korekci dechového vzoru a nastavování klíčových segmentů při cvičení (vč. praxe). Důležitým tématem je i příprava „terénu“ před koordinačně-zátěžovým cvičením prostředky manuální medicíny.
Sobota
Druhý den kurzu je celý praktický. Praxe probíhá v posilovně. Jsou detailně nacvičovány vybrané cviky k pochopení základních principů – cvičení s odlehčením segmentů, cvičení s hmotností vlastního těla, cvičení s přidaným zevním odporem. Je vysvětlován rozdíl mezi posturální náročností vs. koordinační a silovou náročností, cvičení v uzavřeném vs. otevřeném kinematickém řetězci, stabilizace a dynamická adjustace. V části A se věnujeme ovlivňování pohybového systému v rovině sagitální, frontální a transversální. Vysvětlujeme rozdíl v obsahu pojmů stabilizace vs. dynamická adjustace segmentu.
Neděle
Pro lepší integraci získaných poznatků jsou jednotlivé formy koordinačně-zátěžových cvičení a jejich význam probírány v souvislosti vybraných klinických aplikací (syndrom konstituční hypermobility, sarkopenie u seniorů, korekce svalových dysbalancí, atd.) a na kazuistikách. Nezbytnou kapitolou jsou kontraindikace koordinačně-zátěžových cvičení. Velký prostor je dán pro diskusi.