Viscerální adheze/srůsty jsou relativně častým problémem po chirurgických zákrocích, ale i po zánětlivých onemocněních a traumatech. Často stojí v pozadí chronických bolestivých stavů a dalších funkčních patologií, které jsou bez ovlivnění příčiny těžko řešitelné. Výzkumy University of New England (USA) však ukazují, že vhodnou intervencí pomocí specifických manuálních technik lze tyto změny účinně ovlivnit. Možná mnohem důležitějším výstupem je však postup prevence vzniku těchto strukturálních patologií způsobujících dysfunkce nejen pohybového aparátu.
Při pochopení celulárních, biochemických a dalších zákonitostí a zejména jejich timingu, který se liší v různých typech struktur (kůže, sval, šlacha, viscera,…), lze adekvátně ovlivnit hojení ran a tvorbu jizev takovým způsobem, aby došlo k plné obnově funkce tkání. Kurz přináší i doporučení, ve které fázi reparace a remodelace tkáně je vhodné a kdy kontraindikované aplikovat některá farmaka, kdy oblast imobilizovat, kdy ji naopak stimulovat a kdy a jak zatěžovat.
V ČR jsme zvyklí identifikovat tzv. aktivní jizvy, změny protažlivosti a posunlivosti vrstev a ovlivňovat je technikami měkkých tkání. Recentní výzkum však ukazuje, že lze udělat mnohem víc. Proto jsme oslovili Susan Chapelle, RMT, MBA – jednu z nejerudovanějších specialistek na danou oblast na světě, která je nejen přímou protagonistkou špičkového výzkumu této problematiky na University of New England (USA) publikujícím dané téma v časopisech s vysokým impact factorem, ale zejména mnohaletým zkušeným praktikem, který dokáže vědu převádět do praxe. Nenechte si proto ujít jedinečný kurz pod vedením této kanadské lektorky, který rozšíří Vaše terapeutické možnosti.